Segmina Film

Segmina Film

Memoir - 1. rész - jobboldali politikai helyzet 1994 után

2025. április 28. - Molnár Adrienne

Kezdjünk új sorozatba, korábban már feldolgoztuk a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület történetét dokumentumfilmben. Most kövessétek velem végig írásban is, hogy miért jött létre ez a szervezet és milyen tevékenysége volt. Elkészült egy kronológia is, ennek a mentén fogjuk végignézni az összegyűjtött anyagokat, fotókat, dokumentumokat és elemezve azok jelentőségét, szerepét. 

De legelőször vizsgáljuk meg, hogy milyen volt a korabeli politikai helyzet? Antall József 1993. decemberében elhunyt, a polgári jobbközép oldal elveszítette vezérét. A választáson az MDF sokkal rosszabbul szerepelt, mint 90-ben, elveszítette a kormányzást, de már korábban megindult a több részre szakadása, politikusai egymással is civakodtak. A KDNP nem volt jelentős, a kisgazdáknál Torgyán eléggé elfogadhatatlan volt. A Fidesz pedig alig jutott be a parlamentbe, ráadásul akkor még nem is számított jobbközép pártnak. 

Az 1994-es választáson az Mszp simán nyert, viszont ha megnézzük a szavazati arányokat, akkor összesítve a jobboldal sem volt annyira lemaradva. Tehát bizony vannak jobboldali, konzervatív szavazók, nem is kevesen. Már csak ki kell találni, hogy hogyan lehet ezeket a kis, akár egymással haragban is levő pártokat összefogásra késztetni, valamint kiválasztani, hogy ki legyen közülük a vezető erő.  Tulajdonképpen ebből a célból alapították meg a Magyar Polgári Együttműködés Egyesületet a jobboldalhoz kötődő értelmiségiek. 

Az első videóban ezt a politikai helyzetet mutatja be Kodolányi Gyula, Kövér László, Martonyi János, Mészáros László és Szalay Péter. 

(a videó a MEMOIR című dokumentumfilm sorozatunkból egy rövid részlet) 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://segmina.blog.hu/api/trackback/id/tr6518846976

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása